logo
Sony A7S III - Nowosciproduktowe.pl

Obejrzyj nowy film nakręcony aparatem Sony A7S III


17-11-2020| 10:15| Źródło: Sony| Fot: Sony

Firma Sony w lipcu br. oficjalnie zapowiedziała wprowadzenie do oferty od dawna wyczekiwanego aparatu α7S III (model ILCE7SM3), należącego do uznanej serii pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych α7S. Ambasador Sony Chris Schmid mówi o swoim najnowszym projekcie zrealizowanym w Tanzanii aparatem Sony A7S III. Tłumaczy też, jak sprzęt Sony pomógł mu ukazać niesamowitą dziką przyrodę.


Nowy Sony A7S III jest najwyższej klasy narzędziem dla profesjonalnych twórców materiałów wideo i osób zawodowo zajmujących się zarówno fotografowaniem, jak i filmowaniem. Jego nowy, wykonany w technologii BSI pełnoklatkowy przetwornik obrazu o efektywnej rozdzielczości około 12,1 megapiksela odznacza się bardzo wysoką czułością i szerokim, ponad 15-stopniowym zakresem dynamicznymi. Uwagę zwracają także imponujące możliwości nagrywania filmów, w tym tryb 4K 120pi i 10-bitowa kwantyzacja z próbkowaniem koloru 4:2:2, a także dwa gniazda na nośniki danych z funkcją nagrywania naprzemiennego, która pozwala nagrywać film 4K 60p przez ponad godzinę, do wyczerpania akumulatora. Aparat jest także wyposażony w nowy mechanizm rozpraszania ciepła, nowy system AF, dotykowy system obsługi i odchylany na bok ekran LCD.

Aparat Sony A7S III daje niezwykłe możliwości nagrywania materiału filmowego, takie jak wewnętrzny zapis obrazu 4K z szybkością do 120 klatek na sekundę czy 10-bitowa kwantyzacja z próbkowaniem koloru 4:2:2. Pozwala także dokonywać nagrań w różnych zaawansowanych formatach, takich jak kodowanie All-intra i MPEG-H HEVC/H.265 (XAVC HS™), przez co zapewnia większą elastyczność i wydajność w postprodukcji. Użytkownik ma do wyboru trzy ustawienia przestrzeni barw, S-Gamut, S-Gamut3 i S-Gamut3.Cine, które pozwalają z łatwością uzyskać doskonałe dopasowanie filmów z aparatu α7S III do nagrań z profesjonalnych kamer i kamkorderów, a tym samym uprościć postprodukcję materiału pochodzącego z wielu urządzeń. Jeśli chodzi o krzywe gamma, oprócz S-Log3 dostępny jest także profil obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma), który do minimum ogranicza postprodukcję. W celu zapewnienia maksymalnej elastyczności w postprodukcji aparat α7S III pozwala reprodukować 16-bitowy materiał RAW 4K 60p na rejestrator zewnętrzny podłączony do portu HDMI typu A.

Zobacz film

Wyższa jakość obrazu w Sony A7S III

Dzięki nowemu przetwornikowi CMOS i procesorowi BIONZ XR™ aparat α7S III wyróżnia się nie tylko słynną czułością serii S, ale i znacznie lepszą reprodukcją kolorów i odwzorowaniem faktur. Bazową czułość ISO obniżono do 80, zatem normalny zakres ISO wynosi od 80 do 102 400 (z możliwością rozszerzenia do 80–409 600 przy filmowaniu i 40–409 600 przy fotografowaniu). W rezultacie użytkownicy zyskali większą swobodę wyboru czułości oraz szerszy zakres dynamiczny i mniejszy poziom szumu. Jakość obrazu poprawiła się także dzięki zmniejszeniu szumu przy średnim i dużym poziomie czułości o mniej więcej jeden stopień przysłony.

Kolory i faktury liści, skóry ludzkiej i innych powierzchni mają teraz idealny, spójny wygląd bez uzależnienia od źródeł światła. Dzięki lepszemu odwzorowaniu przejść tonalnych ładniej wyglądają odcienie karnacji oraz ulegające prześwietleniu fragmenty na zdjęciach portretowych. Udoskonalono także automatykę balansu bieli: nowy czujnik światła widzialnego i podczerwieni pomaga dokładniej ustawiać punkt bieli w scenach oświetlonych diodami LED, świetlówkami i innymi sztucznymi źródłami światła.

Zaawansowany system AF do zastosowań hybrydowych

Aparat A7S III jest pierwszym modelem z serii α7S wyposażonym w system Fast Hybrid AF, łączący wykrywanie fazy z wykrywaniem kontrastu. Rozwiązanie to umożliwia bardzo szybkie, dokładne i płynne śledzenie obiektów na bardzo dużym obszarze kadru, nawet przy bardzo małej głębi ostrości. Do dokładnego odwzorowania ostrości przyczyniają się także obiektywy Sony z mocowaniem typu E.

Jeżeli scena zawiera wiele poruszających się elementów, do utrzymywania ostrości na żądanym obiekcie można użyć systemu śledzenia w czasie rzeczywistym (Real-time Tracking) i ustawiania ostrości na oko w czasie rzeczywistym (Real-time Eye AF). Dzięki nowemu procesorowi obrazu dokładność wykrywania przez drugi z tych zaawansowanych systemów jest o 30% większa niż w poprzednim rozwiązaniu. Rezultat to precyzyjne i niezawodne wykrywanie również wtedy, gdy twarz jest nie w pełni zwrócona w stronę obiektywu. Aby włączyć funkcję śledzenia w czasie rzeczywistym, wystarczy dotknąć na ekranie żądanego obiektu. System ustawiania ostrości na oko w czasie rzeczywistym włącza się natomiast automatycznie po wykryciu oka.

Elastyczność w wyborze ustawień autofokusa przy filmowaniu

Kierując się opiniami klientów, konstruktorzy aparatu dodali kilka funkcji AF do zastosowań profesjonalnych. Należy do nich siedem ustawień szybkości przejścia AF przy przenoszeniu ostrości oraz pięć ustawień czułości zmiany obiektu AF, które pozwalają użytkownikowi określić, na ile łatwo system AF będzie przełączał ostrość na inny obiekt lub utrzymywał ją na obecnym. Funkcja śledzenia dotykiem umożliwia nie tylko włączenie śledzenia w czasie rzeczywistym, ale też komponowanie ujęć i rejestrowanie obrazu przy filmowaniu z gimbala lub pracy w pojedynkę. Z kolei funkcję „Ostrość dotykiem” można teraz włączyć nawet w trybie ręcznej regulacji ostrości — poprzez dotknięcie ekranu LCD lub zdalnie, z aplikacji Imaging Edge Mobile.

Nowy system rozpraszania ciepła

Konstrukcja aparatu α7S III umożliwia efektywne rozpraszanie ciepła i minimalizuje przegrzanie nawet przy nagrywaniu filmu w formacie 4K 60p z 10-bitowym kodowaniem 4:2:2 przez długi czas – powyżej godziny. Nowo opracowany system chłodzenia utrzymuje temperaturę przetwornika i procesora obrazu w normalnym zakresie roboczym, dzięki czemu aparat nie przegrzewa się mimo niewielkich wymiarów obudowy. Nowa konstrukcja rozpraszająca ciepło nie wymaga wentylatora ani otworów wentylacyjnych obudowy, dzięki czemu Alpha 7S III zachowuje odporność na kurz i wilgoć.

Sony A7S III, a funkcje ułatwiające filmowanie

Sony A7S III to pierwszy aparat z serii α wyposażony w tryb „aktywny”, który wspomaga 5-osiowy optyczny stabilizator obrazu w korpusie podczas szczególnie trudnych ujęć z ręki. To również pierwszy korpus α z mocowaniem typu E, w którym zastosowano otwierany na bok tylny ekran o regulowanym nachyleniu. Konstrukcja tego rodzaju bardzo ułatwia zdjęcia z gimbala, nietypowych perspektyw, z ręki itp. 3-calowy ekran o rozdzielczości około 1,44 mln pikseli obraca się na bok, w górę i w dół. Obsługuje funkcje dotykowe i zapewnia optymalną widoczność obrazu nawet przy silnym oświetleniu zewnętrznym.

Nowością w aparacie Sony A7S III jest funkcja „Kreatywny wygląd” z 10 wstępnie zaprogramowanymi ustawieniami. Można ich używać przy fotografowaniu i filmowaniu, by w prosty sposób nadać obrazowi określony klimat lub dostosować go do własnej wizji.

Stopka Multi Interface (MI) obsługuje obecnie cyfrowy interfejs audio, zapewniający lepszą jakość dźwięku nagrywanego przez współpracujący zewnętrzny mikrofon Sony. Po dodaniu zestawu adaptera XLR XLR-K3M aparat α7S III pozwala — również po raz pierwszy w serii α — nagrywać 4 kanały 24-bitowego dźwięku cyfrowego. Tak jak w przypadku innych akcesoriów do stopki MI, nie są wymagane przewody i akumulatory, zatem użytkownik ma pełną swobodę pracy.

Wśród pozostałych funkcji ułatwiających filmowanie uwagę zwraca nowy sposób sygnalizacji nagrywania na monitorze. Obecnie wyświetlana jest gruba, wyraźnie widoczna czerwona ramka, która pozwala błyskawicznie sprawdzić stan nagrywania nawet po zamontowaniu aparatu na wysięgniku, w gimbalu itp. Użytkownik może skorzystać również z takich funkcji, jak własne ustawienia zoomu, regulacja balansu bieli w czasie nagrywania, obrót zawartości wyświetlacza, fotografowanie z interwałem czy przechwytywanie fotografii z filmów.

Pierwszorzędne fotografie

Aparat Sony A7S III wyposażono w system Fast Hybrid AF z 759 polami AF z wykrywaniem fazy pokrywającymi 92% przetwornika obrazu. Jego wyróżnikiem jest dokładne i niezawodne działanie nawet przy jasności –6 EV, gdy trudno byłoby wyraźnie zobaczyć obiekt nieuzbrojonym okiem. Aparat umożliwia zdjęcia seryjne z szybkością do 10 kl./s (do 8 kl./s z podglądem na żywo) z użyciem migawki mechanicznej lub elektronicznej. Jedna seria może zawierać ponad 1000 nieskompresowanych obrazów RAW.

Kolejną światową nowościąxii w korpusie α7S III jest elektroniczny wizjer OLED typu 0,64″ o wysokiej rozdzielczości: około 9,44 mln pikseli (Quad-XGA). Współczynnik powiększenia wynosi 0,90x, co w połączeniu z polem widzenia 41° (po przekątnej) i dużą odległością od oka (25 mm) gwarantuje wyraźny, niezdeformowany podgląd nawet w rogach kadru. Wizjer jest też odporny na pył, zaparowanie i wilgoć. Ma bardzo krótki czas reakcji i pozwala na wybór trybów dostosowanych do różnego rodzaju scen. Każdy jego element zaprojektowano i udoskonalono z myślą o zastosowaniach profesjonalnych.

α7S III to pierwszy aparat cyfrowy Sony obsługujący format HEIF (High Efficiency Image File Format). Ten sposób zapisu obrazu zapewnia płynne, 10-bitowe przejścia tonalne i zaawansowaną kompresję. W rezultacie mimo znacznie zmniejszonej objętości plików zachowana jest wysoka jakość obrazu. Fotografie HEIF można wyświetlać na współpracującym telewizorze HDR (HLG) Sony podłączonym bezpośrednio do złącza HDMI typ A aparatu α7S III, uzyskując wierne oddany zakres dynamiczny

Sony A7S III – zmodyfikowane menu i ulepszony ekran dotykowy

Zmodyfikowane menu aparatu Sony A7S III jest prostsze w użyciu, a dzięki dotykowemu systemowi obsługi stało się bardziej intuicyjne i szybsze w działaniu. Twórcy zajmujący się zarówno fotografowaniem, jak i filmowaniem, mogą zapisywać niezależne ustawienia dla fotografii i filmów, a następnie szybko je przełączać.

Większa swoboda twórcza dzięki dużej niezawodności

Użytkownicy profesjonalni potrzebują czegoś więcej niż tylko zaawansowane funkcje, parametry i możliwości. Dla nich niezwykle ważna jest także niezawodność i wytrzymałość. W aparacie α7S III wprowadzono przeprojektowany uchwyt, wygodniejszy i pewniejszy w trzymaniu. Połączenie ulepszonej funkcji usuwania pyłu z odpornością na pył i wilgoć zwiększa niezawodność w trudnych warunkach pracy. Aparat jest wyposażony w wytrzymałe, niezawodne złącze HDMI typu A. Jako pierwszy model z serii α obsługuje system zasilania USB PD (Power Delivery), pozwalający doprowadzić większą moc z zewnętrznego źródła. W rezultacie użytkownik może nagrywać materiał filmowy przez dłuższy czas, w minimalnym stopniu zużywając zapas energii w akumulatorze.

Zaawansowana łączność do profesjonalnych środowisk pracy

Aparat Sony A7S III pozwala na użycie kilku zaawansowanych łączy pomyślanych i skonfigurowanych dla foto- i wideoreporterów, którzy muszą jak najszybciej dostarczyć materiał zdjęciowy lub filmowy z imprezy sportowej lub innego wydarzenia. Obsługa sieci bezprzewodowych Wi-Fi 5 GHz i 2,4 GHz (IEEE 802.11ac) i technologii MIMO poprawia jakość komunikacji dzięki wykorzystaniu wielu anten. Prędkość transmisji jest dwukrotnie większa niż z aparatu α7R IV. Urządzenie obsługuje też zdalne sterowanie przez łącze USB. Po podłączeniu przewodem USB urządzenia zgodnego z sieciami komórkowymi 5G, takiego jak smartfon Xperia 1 II, możliwe staje się użycie sieci 5G do szybkiego i stabilnego przesyłania plików na serwer FTP. Port USB można też połączyć z szybką siecią przewodową LAN, uzyskując wydajną i stabilną transmisję zdjęć i filmów z użyciem protokołu FTP. Złącze USB Type-C™ obsługuje standard USB SuperSpeed 5 Gb/s (USB 3.2) i umożliwia szybkie przesyłanie do zdalnego komputera dużych ilości danych oraz sprawne przetwarzanie plików o dużej objętości.