logo
Okna i aluminium - Nowosciproduktowe.pl

Okna aluminiowe – elegancja na wyciągnięcie ręki


28-12-2020| 12:00| Źródło: Hydro Extrusion Poland| Fot: Hydro Extrusion Poland

Czasy, w których okna postrzegane były wyłącznie jako niezbędny element budowlany odchodzą w zapomnienie. Dziś nowoczesne okna aluminiowe stanowią jeden z ważniejszych punktów kompozycji wnętrza oraz wyróżnienia fasady na tle okolicznej zabudowy.


Współczesna architektura szczególnie polubiła wielkogabarytowe przeszklenia, a nawet całoszklane ściany ciągnące się od podłogi aż po dach budynku. Realizacja tak śmiałych wizji nie byłaby możliwa, gdyby nie aluminium – wszechstronny wielozadaniowiec stanowiący piękną ramę dla szkła w rozmiarze XXL. Okna plastikowe i drewniane porównywało się od lat, aż do czasu, gdy na rynku pojawił się nowy gracz, który zrewolucjonizował myślenie o innowacyjnej stolarce. Aluminium, bo o nim mowa, otwiera bowiem przed projektantami zupełnie nowe możliwości kreacyjne i nie daje się zamknąć w żadnych ramach – w tym przypadku dosłownie i w przenośni. Z uwagi na swoje właściwości pozwala tworzyć niewiarygodne okna aluminiowe, z czego chętnie korzystają miłośnicy otwartych, jasnych wnętrz oraz zwolennicy eko-budowania i mądrego oszczędzania. Co w nim tak niezwykłego, że stał się jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w branży okiennej?

Okna aluminiowe, a funkcjonalność

Doskonałe właściwości i parametry techniczne aluminium czynią z niego materiał, który sprosta niemal każdemu wyzwaniu. Jest niezwykle lekki – produkty wykonane z aluminium to zaledwie jedna trzecia masy rozwiązania wykonanego z żelaza i stali, co jednak w żaden sposób nie wpływa na ich wytrzymałość i stabilność. Wręcz przeciwnie – jest odporny na korozję, pękanie, negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a do tego nie odkształca się na skutek wilgoci lub nasłonecznienia. Co więcej, lżejsze profile w mniejszym stopniu obciążają okucia, co korzystnie wpływa na żywotność konstrukcji i gwarantuje bezproblemową, bezawaryjną eksploatację nawet w obliczu wielu lat użytkowania. Okna wykonane z aluminium charakteryzuje również większa sztywność konstrukcji, co ma niebagatelne znaczenie, gdy szukamy rozwiązania bezpiecznego i chroniącego budynek przed włamaniem i nieproszonymi gośćmi. Przeszklenia mierzące nawet kilka metrów długości? Dziś nic nie stoi na przeszkodzie!

Po drugie: design

Dzięki niemal nieograniczonym możliwościom formowania kształtów i planowania wielkogabarytowych konstrukcji aluminium uwalnia pokłady kreatywności zarówno architektów, jak i inżynierów czy inwestorów indywidualnych. – Dzięki innowacyjnej technologii przetwarzania możemy zaoferować szeroką gamę niezawodnych i atrakcyjnych pod względem estetycznym systemów aluminiowych do okien i drzwi, a także wyprodukować elementy odpowiadające spersonalizowanym wymaganiom projektowym – podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w Hydro Extrusion Poland.

A to dopiero początek estetycznych zalet tego surowca. Rama wykonana z aluminium wcale nie musi wyglądać jak chłodny metal, choć taka sprawdzi się najlepiej we wnętrzach loftowych. Alu w rękach fachowca jest bowiem jak płótno dla malarza – może przybrać dowolny kolor palety RAL, wyróżniać się wykończeniem matowym lub błyszczącym, a nawet doskonale imitować drewno. Wszystko zależy od efektu, który finalnie chcemy osiągnąć. Tak szerokie możliwości kompozycyjne z powodzeniem sprawdzą się w wielu modnych trendach budowlanych i aranżacyjnych – od jasnego scandi, przez chłodny i nieco surowy industrializm, aż po oszczędny w wyrazie styl nowoczesny. Nie należy zapominać, że to dzięki aluminium tak popularne stały się szklane tafle i monumentalne drzwi tarasowe, które otwierają dom na otaczającą go przestrzeń. Taki zabieg naturalnie doświetli wnętrza, zapewni domownikom fantastyczny widok, a fasadzie doda szyku i niebanalnego charakteru.

Po trzecie: eko

Choć estetyka, parametry techniczne i funkcjonalność to podstawowe czynniki, którymi kierujemy się podczas wyboru stolarki, dziś na znaczeniu zyskuje też ekologia i wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku. – Niewiele metali posiada żywotność porównywalną z cyklem życia aluminium. Aluminium jest bowiem odporne na korozję i może być poddawane recyklingowi na okrągło przy wykorzystaniu jedynie ułamka energii potrzebnej do produkcji pierwotnego metalu. Aż 75 procent całego wyprodukowanego do tej pory surowca jest nadal w użyciu – podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w Hydro Extrusion Poland.

Hydro, dbając o zrównoważony rozwój i odpowiedzialną produkcję wprowadziło do oferty dwa niezwykle innowacyjne, ekologiczne stopy. Hydro REDUXA – certyfikowane, niskoemisyjne aluminium o maksymalnym śladzie węglowym wynoszącym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium oraz Hydro CIRCAL będące gamą najwyższej jakości produktów z aluminium składającego się co najmniej w 75% z odpadów poużytkowych pochodzących z recyklingu. Połączenie designu i zielonego budownictwa jeszcze nigdy nie było tak proste. Aluminiowe profile pozwalają „zaszaleć” z formą i projektować przeszklenia, jakie do niedawna pozostawały tylko w sferze aranżacyjnej wyobraźni. Nowoczesność i elegancja jest dziś na wyciągnięcie ręki.