logo
Windows 11 - Nowosciproduktowe.pl

Windows 11: nowa era w dziejach komputerów


06-10-2021| 12:00| Źródło: Microsoft| Fot: Microsoft

Już od 5 października, w każdej strefie czasowej na świecie, system Windows 11 dostępny jest w formie bezpłatnej aktualizacji na kwalifikujących się komputerach z systemem Windows 10 oraz nowych komputerach z preinstalowanym systemem Windows 11, które są już w sprzedaży.


We wrześniu zaprezentowane zostały urządzenia z Windows 11 zaprezentowane zarówno przez partnerów Microsoft, tj. ASUS, HP i Lenovo, jak i zespół Surface. Niebawem możemy się także spodziewać produktów z nowym system operacyjnym m.in. od firm Acer, Dell, Samsung, a także innych producentów. Wsparcie partnerów ma tu kluczowe znaczenie dla wprowadzenia i popularyzacji Windows 11.

Windows 11 można uzyskać poprzez:

  • Zakup nowego komputera z preinstalowanym systemem Windows 11 poprzez stronę com lub lokalnego sprzedawcę.
  • Zakup komputera z systemem Windows 10, który kwalifikuje się do bezpłatnej aktualizacji, odwiedzając com lub lokalnego sprzedawcę.
  • Bezpłatne uaktualnienie. Skorzystaj z aplikacji PC Health Check app, aby sprawdzić czy Twój obecny komputer z Windows 10 kwalifikuje się do bezpłatnego uaktualnienia.

Poniżej prezentujemy kilka nowych komputerów, które zostały ostatnio wprowadzone:

  • Przyjazny środowisku Acer Aspire Vero zawiera plastik z poużytkowego recyklingu w całej obudowie i klawiaturze, opakowanie w 100% nadające się do recyklingu oraz procesor Intel Core i7.
  • ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED, potężny laptop, który poradzi sobie ze złożonymi modelami CAD, projektowaniem produktów 3D lub edycją wideo w wysokiej rozdzielczości.
  • HP ENVY 34 All-in-One Desktop PC został stworzony dla twórców przez twórców, z niesamowitym, ultraszerokim ekranem 5K, który ożywia układy Snap Layouts systemu Windows 11, aby wygodnie wyświetlać wiele aplikacji obok siebie. Komputer posiada także pierwszą na świecie odłączaną kamerą magnetyczną z 16-megapikselową technologią binningu (binowania przestrzennego), ułatwiając współpracę.
  • Lenovo Yoga Slim 7 Carbon oferuje również Wi-Fi 6 i kamerę na podczerwień (IR) z elektrycznym włącznikiem migawki, dzięki czemu z funkcji Windows Hello możesz korzystać bez użycia rąk.
  • Surface Laptop Studio, czyli świeże spojrzenie na naszego potężnego laptopa. Posiada m.in. nowy ultra-trwały zawias Dynamic Woven, który ułatwia przechodzenie do różnych trybów pracy.
  • Pamiętaj, aby śledzić blog Windows Experience, aby wkrótce otrzymać więcej ekscytujących informacji.

Co się zmieniło?

Od nowego menu Start i paska zadań, po każdy dźwięk, czcionkę i ikonę – każdy piksel i szczegół został starannie przemyślany, aby zapewnić bardziej nowoczesne, świeże i estetyczne wrażenia. Umieszczony w centrum przycisk Start zapewnia szybki dostęp do treści i aplikacji, a dzięki możliwościom chmury i usługi Microsoft 365 (oferowanym osobno) masz podgląd plików, nad którymi ostatnio pracowałeś, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystałeś (nawet jeśli było to urządzenie z systemem Android lub iOS).

Wprowadzone zostały również Widżety – nowy spersonalizowany kanał oparty o sztuczną inteligencję. Otwieranie go za pomocą kliknięcia lub przesunięcia palcem od lewej strony jest płynne i bezproblemowe, ponieważ Widżety przesuwają się po ekranie jak po tafli szkła. Niezależnie od tego, czy chcesz sprawdzić swój plan dnia dzięki integracji kalendarza Outlook i listy rzeczy do zrobienia, poznać najnowsze nagłówki gazet lub prognozę pogody na jutro, czy też przejrzeć ulubione zdjęcia z dysku OneDrive, Widżety zapewniają wszystko, są w zasięgu ręki.

Funkcje Snap Layouts i Groups zapewniają przejrzystość wizualną, umożliwiając optymalizację obszaru ekranu w przypadku realizacji wielu zadań. Dzięki nowemu, trzykolumnowemu układowi dla większych ekranów, aranżowanie i rozmieszczanie treści nigdy wcześniej nie było tak łatwe. Funkcja Desktop pozwala tworzyć indywidualne pulpity, które wyświetlają różne zestawy aplikacji, pomagając w organizacji i porządkowaniu zadań. Podobnie jak przy zarządzaniu domową przestrzenią, możesz dostosować każdy pulpit określając jego nazwę i wybierając tapetę.

Windows 11 został stworzony z myślą o grach. Jeśli Twój komputer obsługuje HDR, opcja Auto HDR automatycznie uaktualni ponad 1000 gier DirectX 11 i DirectX 12 do wysokiego zakresu dynamicznego. W efekcie znacznie szerszy zakres kolorów i jasności w każdej z gier będzie renderowany. Istnieje także możliwość włączania i wyłączania Auto HDR w poszczególnych produkcjach.

Windows 11 obsługuje również wsparcie dla DirectStorage – funkcji wprowadzonej w konsolach Xbox Series X|S. W połączeniu z dyskiem półprzewodnikowym NVMe i procesorem graficznym DirectX 12, gry z zaimplementowanym DirectStorage, mogą korzystać ze skróconego czasu ładowania i renderować bardziej szczegółowe i rozbudowane światy.

Nowy system zawiera także wbudowaną aplikację Xbox. Za jej pośrednictwem użytkownik może przeglądać, pobierać i grać w przeszło 100 wysokiej jakości produkcji PC – wszystko dzięki usłudze Xbox Game Pass na PC (subskrypcja możliwa do nabycia oddzielnie). Najbliższe trzy miesiące – począwszy od października – rozpoczynają największy okres premier w historii Xbox, w tym Age of Empires IV – 28 października, Forza Horizon 5 – 9 listopada i Halo Infinite – 8 grudnia. Wszystkie te tytuły będą dostępne dla posiadaczy Xbox Game Pass Ultimate i Xbox Game Pass na PC od dnia ich premiery. Członkowie Xbox Game Pass Ultimate mogą również korzystać z ponad 100 gier na konsole Xbox przy użyciu komputera bez konieczności oczekiwania na ich pobranie. Jest to możliwe dzięki Xbox Cloud Gaming (Beta) z aplikacją Xbox.

Więcej informacji o możliwościach systemu znajdziecie na stronie internetowej Microsoftu.