logo
Mercedes Eco Coach - Nowosciproduktowe.pl

Mercedes me Eco Coach: osobisty trener ekologicznej jazdy


20-01-2021| 08:30| Źródło: Daimler| Fot: Daimler

Coraz więcej klientów Mercedes-Benz decyduje się na wybór auta w 100% elektrycznego lub hybrydy plug-in. Teraz kierowcy takich modeli mogą liczyć na specjalne wsparcie – pomoże im inteligentny, cyfrowy trener osobisty Mercedes me Eco Coach.


Eco Coach to najnowsza aplikacja w ekosystemie usług Mercedes me. Eco Coach w rozrywkowej formie zapoznaje kierowców zelektryfikowanych modeli Mercedes-Benz z możliwościami ich aut. Ci, którzy postępują zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się w aplikacji, mają szansę nie tylko lepiej poznać swój samochód, ale też udoskonalić własny styl jazdy i zmniejszyć zużycie paliwa oraz energii – z korzyścią dla środowiska. To nie wszystko – użytkownicy aplikacji zbierają również bonusowe punkty do wykorzystania na wyjątkowe oferty i usługi.

„Dla wielu naszych klientów kwestia zrównoważonego rozwoju ma niebagatelne znaczenie. Dzięki Eco Coach mają oni do dyspozycji swojego własnego, inteligentnego trenera, który pomoże im wypracować jeszcze bardziej efektywny styl jazdy. Nasza aplikacja łączy idee zrównoważonego rozwoju z czynnikiem zabawy – przyjmując bardziej przyjazny dla środowiska styl jazdy, kierowcy mogą zdobywać nagrody. To nasz sposób, by towarzyszyć naszym klientom w przejściu do epoki elektromobilności i ich motywować. Chcemy oferować im nadzwyczajne wrażenia z jazdy naszymi modelami xEV, pod każdym względem” – powiedziała Britta Seeger, członek zarządów Daimler AG i Mercedes-Benz AG ds. sprzedaży.

Wyzwania i punkty za ładowanie, jazdę oraz parkowanie

Jednym z kluczowych elementów aplikacji Eco Coach są różne wyzwania. Jeśli użytkownik im sprosta, jest nagradzany punktami. Dotyczą one na przykład najbardziej efektywnej jazdy hybrydą plug-in – premiowane są między innymi jak największy udział kilometrów pokonanych w trybie elektrycznym, ładowanie samochodu w różnych lokalizacjach, ładowanie go przez kilka kolejnych dni i osiągnięcie możliwie najniższego zużycia paliwa. Liczba punktów do zdobycia zależy od stopnia trudności wyzwania. Na przykład za ukończenie wyzwania „Naładuj swój samochód w trzech różnych lokalizacjach” przyznawanych jest 100 punktów. Aplikacja pozwala także na rywalizację w ramach społeczności wszystkich użytkowników Mercedes me Eco Coach.

Zdobyte punkty można wymienić później na premie w specjalnym programie bonusowym. W chwili premiery aplikacji w Niemczech jako nagrody dostępne są bony na ładowanie w usłudze Mercedes me Charge oraz bony na zakupy w sklepie Mercedes-Benz Collection. Istnieje również możliwość zamiany punktów na kompensację CO2, np. celem wyrównania emisji dwutlenku węgla hybryd plug-in podczas jazdy z silnikiem spalinowym. Jeśli użytkownik zdecyduje się na kompensację CO2, jego punkty zostaną przeznaczone na inwestycje w wysokiej jakości projekty z certyfikatami CER (złoty standard), realizowane wspólnie z wybranymi firmami partnerskimi.

Mercedes me Eco Coach przynosi korzyści zarówno kierowcy, jak i środowisku

Oczywiście wskazówki w aplikacji zapewniają wartość dodaną nie tylko użytkownikowi, ale także środowisku naturalnemu – i to na dwa sposoby.
Z jednej strony aplikacja zachęca kierowców do korzystania z samochodu w sposób jak najbardziej efektywny, a tym samym oszczędny. Z drugiej – przestrzeganie wskazówek skutkuje dłuższą żywotnością wysokonapięciowego akumulatora. Jednym z celów aplikacji jest bowiem przedłużenie cyklu eksploatacji zelektryfikowanych aut, a zwyczaje użytkowników mają znaczący wpływ na długoterminową wydajność i pojemność użytkową akumulatora trakcyjnego – podobnie jak w przypadku baterii smartfona.

Im częściej kierowca korzysta z aplikacji, tym dokładniejsze są jej zalecenia. Informacje zwrotne generowane w aplikacji bazują bowiem na indywidualnym profilu jazdy, który odpowiednio interpretuje algorytm aplikacji. Przeglądając zamieszczane w niej statystyki, użytkownicy mogą śledzić zmiany w swoim stylu jazdy i porównywać wybrane dane (np. zużycie paliwa lub prądu albo udział dystansu pokonanego w trybie elektrycznym) ze średnimi wartościami użytkowników aplikacji.

W Niemczech Mercedes me Eco Coach można bezpłatnie pobrać w sklepach App Store i Google Play. Już wkrótce nowa aplikacja będzie dostępna w wielu innych krajach Europy. Łącząc elementy z zakresu informacji i grywalizacji, Eco Coach motywuje kierowców modeli zelektryfikowanych, zwłaszcza użytkowników hybryd plug-in, do regularnego ładowania wysokonapięciowego akumulatora, tak aby optymalnie wykorzystać możliwości samochodu. Oczywiście wskazówki dotyczą nie tylko ładowania. Aplikacja obejmuje również funkcję „trenera”: np. zachęca kierowców do umiarkowanego przyspieszania, gdy to możliwe, oraz do zachowania zrównoważonego stylu jazdy. W przyszłości w autach z systemem MBUX wskazówki będą prezentowane także na pokładowym ekranie.

Dzięki Mercedes me Eco Coach „przesiadka” na elektromobilność staje się łatwiejsza i jeszcze przyjemniejsza

Już od 2017 r. Mercedes-Benz oferuje aplikację EQ Ready, która analizuje zachowanie kierowcy dowolnego auta w zakresie mobilności i odpowiada na pytanie, czy codzienne trasy mógłby on pokonywać pojazdem elektrycznym z gamy modeli EQ lub hybrydą plug-in Mercedesa. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością – jak do tej pory została użyta ponad 1,6 miliona razy. EQ Ready porównuje indywidualne potrzeby w zakresie mobilności z możliwościami obecnych hybryd plug-in i samochodów elektrycznych z gwiazdą. A ich oferta systematycznie rośnie. W związku z tym na pytanie, czy użytkownik może przesiąść się na pojazd elektryczny, aplikacja coraz częściej odpowiada „tak”.

Dla wielu klientów „przesiadka” na elektromobilność oznacza wejście do zupełnie nowego świata motoryzacji – auta elektryczne oferują możliwości nieznane użytkownikom konwencjonalnych aut. Celem aplikacji Mercedes me Eco Coach jest ułatwienie tej „przesiadki”, dostarczanie informacji
i motywowanie kierowców z pomocą elementów grywalizacji.

Im szybciej nabywca zelektryfikowanego Mercedesa zacznie korzystać

z aplikacji, tym lepiej. Dotyczy to w szczególności hybryd plug-in, gdzie kluczowe znaczenie ma wypracowanie odpowiednich nawyków i uwzględnienie ładowania w codziennych, rutynowych czynnościach zaraz po zakupie samochodu. Tylko użytkownicy, którzy od samego początku regularnie ładują „do pełna” akumulator swojego pojazdu, są w stanie wykorzystać wszystkie zalety hybrydowego napędu plug-in, minimalizując zużycie paliwa. Dzięki temu znaczną część swoich podróży na krótkich dystansach i dojazdy do pracy mogą odbywać w trybie całkowicie elektrycznym, a tym samym zauważalnie zmniejszyć własny ślad CO2.