logo
Lexus LBX

Nowy Lexus. Oszczędna hybryda


11-04-2024| 08:06| Źródło: Lexus| Fot: Lexus

Przełomowy Lexus LBX debiutuje na polskim rynku. Do 13 kwietnia u dealerów w całym kraju trwają Dni Otwarte miejskiego crossovera, a goście salonów Lexusa po raz pierwszy mogą skorzystać z jazd testowych nowym modelem. Samochód wyróżnia się w segmencie przywiązaniem do detali, najwyższą jakością oraz napędem hybrydowym, który łączy dynamikę z oszczędną eksploatacją.


Nowego Lexusa LBX napędza hybryda wykorzystująca trzycylindrowy silnik o pojemności 1,5 l. Łączna moc układu wynosi 136 KM/100 kW, a maksymalny moment obrotowy to 185 Nm. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h wynosi 9,2 sekundy w wersji z napędem na przód oraz 9,6 s z inteligentnym napędem na cztery koła E-FOUR. W najmniejszym modelu marki zastosowano też bipolarną baterię niklowo-wodorkową, która przyczynia się do lepszej dynamiki oraz niższego zużycia paliwa (od 4,4 l/100 km w wersji FWD). Bateria ma większą moc, co pozwala crossoverowi przez dłuższy czas poruszać się wyłącznie na prądzie i jechać w trybie EV z większymi prędkościami. Jest też lżejsza i mniejsza od do tej pory stosowanych rozwiązań.

  • Lexus LBX to przełomowy model w gamie marki
  • Hybryda o mocy 136 KM i bipolarna bateria
  • Najwyższa jakość wykonania i doskonałe wyciszenie
  • Do 13 kwietnia trwają Dni Otwarte Lexusa LBX

Doskonałe wyciszenie wnętrza

Samochody Lexusa słyną z ciszy w kabinie. Podczas prac nad wnętrzem Lexusa LBX zastosowano dokładnie te same standardy i zasady co w modelach z wyższych segmentów. Dużo uwagi poświęcono wyciszeniu napędu oraz redukcji wibracji. W zespole napędowym zastosowano wałek wyrównoważający, a w kluczowych punktach umieszczono dodatkowe wygłuszenia.

Szczególną uwagę zwrócono na drzwi. Ważny był nie tylko dźwięk ich zamykania, ale także odpowiednie wygłuszenie w newralgicznych punktach. Na dachu zastosowano matę wygłuszającą, która pomaga zredukować hałasy z zewnątrz, także podczas opadów deszczu. Wokół maski zastosowano uszczelkę, by ograniczyć hałas powodowany opływającym powietrzem. Podwozie pokryto klejem o wysokim współczynniku tłumienia i zmniejszono szczeliny między elementami. W wyższych wersjach wyposażenia szyba przednia oraz przednie szyby boczne są akustyczne.

Technologie i najwyższa jakość wykonania

Tak kompleksowe wyciszenie wnętrza było możliwe dzięki zastosowaniu najwyższych standardów produkcyjnych. LBX, jak wszystkie sprzedawane w Polsce Lexusy, powstaje w Japonii. Zaprojektowany z myślą o rynku europejskim LBX produkowany jest w zakładach Iwate, które specjalizują się w produkcji aut miejskich i kompaktowych, a wcześniej powstawały tam sedany IS i ES. Fabryki Lexusa słyną z najwyższej jakości wykonania, co ma szczególne znaczenie przy nowowprowadzanych modelach o tak dużych możliwościach personalizacji jak LBX.

LBX imponuje nowoczesnymi technologiami znanymi z aut wyższych segmentów. Ma elektroniczne klamki, które mogą współpracować z asystentem bezpiecznego wysiadania (SEA), 12,3-calowe cyfrowe zegary, najnowszy pakiet systemów bezpieczeństwa Lexus Safety System +3 czy wycieraczki ze zintegrowanymi spryskiwaczami, które do tej pory były tylko w modelach LC i LS. Jakość wykonania i materiały też są na poziomie ekskluzywnych limuzyn – począwszy od tkanin jak skóra półanilinowa czy zamsz Ultrasuede, przez ręczne przeszycia po miękkie obicie miejsc w zasięgu dotyku kierowcy i pasażerów.