logo
Mobilna klinika Toyota na ogniwa paliwowe - Nowosciproduktowe.pl

Ogniwa paliwowe w mobilnej klinice Toyoty


31-03-2021| 11:01| Źródło: Toyota| Fot: Toyota

Toyota we współpracy ze Szpitalem Kumamoto Japońskiego Czerwonego Krzyża rozpocznie latem tego roku testy pierwszej mobilnej kliniki zbudowanej na samochodzie elektrycznym na ogniwa paliwowe. W czasie testów zostanie sprawdzona przydatność wodorowych pojazdów dla służby zdrowia oraz dla systemów reagowania w razie naturalnych katastrof. Jeśli uda się opracować bezemisyjne kliniki mobilne, które spełniają wymagania służby zdrowia i służb reagowania kryzysowego, przyczyni się to do ograniczenia zużycia paliw kopalnych i redukcji emisji CO2.


W ostatnich latach w Japonii notowane jest częstsze występowanie tajfunów, ulew i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, które powodują nie tylko przerwy w dostawie prądu, ale także większe zapotrzebowanie na pomoc medyczną udzielaną w nadzwyczajnych warunkach. Dlatego latem 2020 roku Toyota nawiązała współpracę ze Szpitalem Kumamoto Japońskiego Czerwonego Krzyża, aby poszukać nowych rozwiązań. Opracowana wspólnie mobilna klinika z napędem na ogniwa paliwowe będzie na co dzień służyła do zwiększania dostępności usług medycznych, a w czasie katastrofy zostanie włączona do akcji niesienia pomocy ofiarom, jednocześnie służąc jako źródło prądu.

Mobilna klinika została zbudowana na bazie minibusa Coaster, który otrzymał elektryczny napęd zasilany ogniwami paliwowymi z Toyoty Mirai pierwszej generacji. Pojazd nie emituje podczas jazdy CO2 ani żadnych spalin, jednocześnie poruszając się cicho i bez wibracji.

Minibus został wyposażony gniazdka AC 100 V, które są dostępne zarówno we wnętrzu, jak i na karoserii. Dzięki temu mobilna klinika może zasilać zarówno własny sprzęt medyczny, jak i inne urządzenia. Dodatkowo zamontowano w niej wyjście DC o dużej mocy2 (maksymalna moc 9 kW, maksymalna ilość energii 90 kWh). We wnętrzu pracuje klimatyzacja z obiegiem zewnętrznym i filtrem HEPA3, który zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Toyotę i Szpital Kumamoto Japońskiego Czerwonego Krzyża łączy przekonanie, że mobilna klinika na ogniwa paliwowe wniesie nową wartość do ochrony zdrowia, której nie mogą zapewnić konwencjonalne pojazdy tego typu z silnikami spalinowymi. Zastosowanie ogniw paliwowych, które na miejscu generują prąd, oraz cicha i bezemisyjną praca napędu zwiększają komfort pracy lekarzy i ratowników oraz bezpieczeństwo pacjentów. Testy demonstracyjne pokażą, jaką rolę nowy pojazd może odegrać nie tylko jako środek transportu chorych i poszkodowanych oraz miejsce udzielania pomocy medycznej, ale też jako awaryjne źródło prądu, które ułatwi akcje ratownicze na terenach dotkniętych katastrofą naturalną. Natomiast na co dzień kliniki mobilne na ogniwa paliwowe mogą być wykorzystywane jako laboratoria do oddawania krwi oraz gabinety lekarskie na słabo zaludnionych terenach.