logo
Prostownik Exide 12-7 - Nowosciproduktowe.pl

Nowoczesny prostownik Exide 12/7


17-02-2021| 11:20| Źródło: Exide| Fot: Exide

Do samodzielnego kontrolowania napięcia i ładowania akumulatora może nam posłużyć nowoczesny prostownik Exide 12/7. To niezbędne narzędzie w przypadku każdego nieużywanego przez dłuższy czas pojazdu, ale przenośny prostownik, taki jak Exide 12/7, o zoptymalizowanych profilach ładowania przyda się każdemu kierowcy.


W czasach pandemii wielu kierowców rzadziej korzysta z samochodu. W domu zatrzymuje ich zdalna praca lub kwarantanna. Niestety niektóre akumulatory samochodowe nie wytrzymały dłuższej bezczynności i już po pierwszym, mocniejszym podmuchu zimy przestawały działać prawidłowo. A mróz możemy porównać do choroby, bo tak jak ona – potrafi osłabić i pozostawić po sobie skutki uboczne. Rozwiązaniem może być inteligentny prostownik Exide12/7, który wyposażony jest w różne tryby pracy i dostosowany zarówno do konwencjonalnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jak i do akumulatorów AGM i EFB (pojazdy Start-Stop), czy też akumulatorów żelowych (GEL).

Aby w porę rozpoznać sygnały świadczące o rozładowaniu, akumulator trzeba regularnie kontrolować – samodzielnie lub u mechanika poprzez profesjonalną diagnostykę przy użyciu narzędzi warsztatowych. Jeśli napięcie akumulatora spadnie poniżej 12,4 V – 12,5 V, należy go doładować. Akumulatory używane tylko sezonowo (np. w motocyklach) w okresie przestoju powinny być nie tylko odpowiednio przechowywane (suche, wentylowane i wolne od kurzu miejsce o temp. od 5°C do 20°C), ale także regularnie kontrolowane i w miarę potrzeb doładowywane.

Prostownik Exide 12/7 to w pełni zautomatyzowane narzędzie, wyposażone we wbudowany kompensator temperatury, który zapewnia optymalne ładowanie.

– mówi Mariola Michalczyk z Exide Technologies S.A.

Ten typ prostownika może być używany do akumulatorów o pojemności do 150 Ah. Posiada także zintegrowane funkcje bezpieczeństwa: gdy wykryje, że akumulator jest w pełni naładowany, przerwie ładowanie, dzięki czemu nie ma ryzyka przeładowania. Inteligentny prostownik podłączony do zasilania i akumulatora na bieżąco będzie monitorował stan naładowania akumulatora i w razie potrzeby ponownie uruchomi cały proces (w tym przypadku ładowania konserwacyjnego). Prostownik Exide nadaje się także do obsługi akumulatorów różnych producentów – dodaje Mariola Michalczyk.

Przy okazji warto pamiętać, aby do ładowania regeneracyjnego dobrać nie tylko odpowiedni prostownik, ale także nie wyręczać się kablami rozruchowymi w przypadku jego braku. Te powinny służyć kierowcy wyłącznie do awaryjnego uruchamiania pojazdu. To ważne, ponieważ doładowanie akumulatora przy pomocy kabli rozruchowych wiąże się z przyjęciem dużego ładunku energii w krótkim czasie, co niekorzystnie wpływa na rozładowany akumulator.