logo

Szósty zegarek w kolekcji Bioceramic Scuba Fifty Fathoms


18-01-2024| 08:00| Źródło: Swatch| Fot: Swatch

Choć na planecie Ziemia występuje ich jedynie pięć, Swatch wita OCEAN OF STORMS w swojej kolekcji Bioceramic Scuba Fifty Fathoms, stworzonej dla uczczenia kultowego modelu Fifty Fathoms marki Blancpain – zegarka, który zrewolucjonizował przemysł zegarmistrzowski, stając się ponad siedemdziesiąt lat temu pierwszym prawdziwym zegarkiem dla nurków.


Znany pod łacińską nazwą Oceanus Procellarum, jest właściwie morzem księżycowym, położonym na zachodnim skraju bliższej nam strony Księżyca. Jego nazwa oznacza Ocean Burz i jest to w istocie największe “morze” (łac. mare) na Księżycu o rozpiętości 2 500 kilometrów z północy na południe i powierzchni około 2 milionów kilometrów kwadratowych. Nowy model Bioceramic Scuba Fifty Fathoms OCEAN OF STORMS jest jednak znacznie mniejszy. Ma te same wymiary i funkcje, co ARCTIC OCEAN, PACIFIC OCEAN, ATLANTIC OCEAN, INDIAN OCEAN oraz ANTARCTIC OCEAN. OCEAN OF STORMS, model nielimitowany w czarnym kolorze, inspirowany jest nowiem księżyca (zwanym też Czarnym Księżycem). Podobnie jak pozostałych pięć modeli Bioceramic Scuba Fifty Fathoms, OCEAN OF STORMS ma mechanizm Swatch SISTEM51, pierwszy i jedyny taki mechaniczny werk, którego produkcja odbywa się całkowicie automatycznie. Jest on antymagnetyczny dzięki wykorzystaniu sprężyny balansu Nivachron™ i składa się z zaledwie 51 elementów, w tym jednej centralnej śruby, a jego rezerwa chodu wynosi 90 godzin. Zastosowanie widocznego mechanizmu SISTEM51 zrewolucjonizowało świat zegarków automatycznych w 2013 roku: przód podaje czas, tył opowiada historię.

OCEAN OF STORMS zyskał własnego ślimaka nagoskrzelnego (naukowa nazwa: Nudibranchia), Okenia Luna. Jest on widoczny dzięki nadrukowi cyfrowemu na wahniku mechanizmu, który umożliwia zegarkowi samoczynny naciąg pod wpływem ruchów nadgarstka. Zbliżenie wizerunku Oceanu Burz na księżycu w pełni jest także cyfrowo nadrukowane na oscylatorze. OCEAN OF STORMS, podobnie jak ARCTIC OCEAN, PACIFIC OCEAN, ATLANTIC OCEAN, INDIAN OCEAN i ANTARCTIC OCEAN, jest wodoszczelny do głębokości 91 metrów. Jest to kolejny ukłon w stronę Blancpain: nazwa Fifty Fathoms odnosi się do sążnia anglosaskiego (ang. fathom) – historycznej morskiej miary głębokości – pięćdziesiąt sążni (ang. fifty fathoms) to 91 metrów (300 stóp). Podobnie jak pozostałe pięć modeli z tej kolekcji, OCEAN OF STORMS wykonano z materiału Bioceramic. Ten wyjątkowy i opatentowany materiał składa się w dwóch trzecich z ceramiki i w jednej trzeciej z materiału bio, pozyskiwanego z rącznika pospolitego. Paski NATO są wykonane z przetworzonych sieci rybackich wyłowionych z morza, co stanowi wyraz naszego zaangażowania w ochronę oceanów. Na czarnej tarczy z promienistym wykończeniem i na koronce zegarka znajdują się wspólne logotypy Blancpain X Swatch. Na kopercie widnieje również słowo „Swatch”, podobnie jak na oryginalnych zegarkach Fifty Fathoms znajduje się napis „Blancpain”. Tylna część zegarków zawiera inspirujące hasła, takie jak PASSION FOR DIVING – LICENCE TO EXPLORE – OCEAN BREATH – PROTECT WHAT YOU LOVE oraz IMMERSE YOURSELF.

OCEAN OF STORMS dostępny jest od 11 stycznia 2024 r., czyli od nowiu księżyca, w wybranych sklepach Swatch. Podobnie jak w przypadku pozostałej piątki zegarków z Kolekcji Bioceramic Scuba Fifty Fathoms, zakupy ograniczone są do jednego zegarka na jedną osobę na sklep na dzień.