logo
Swatch - Tate Gallery - Art Journey

Dołącz do Swatch Art Journey 2024 i zobacz, co nowego przyniesie!


26-03-2024| 12:00| Źródło: Swatch | Fot: Swatch

Sztuka ma moc przenoszenia nas w różne miejsca i jeśli tylko zatrzymasz się na chwilę, żeby się jej przyjrzeć, mogą się wydarzyć niesamowite rzeczy. W tym roku Swatch działa w partnerstwie ze słynną siecią galerii Tate, żeby dzięki najnowszej ofercie arcydzieł do noszenia na ręku, w ramach tegorocznej Swatch Art Journey, dotrzeć ze sztuką do szerszego grona osób.


Kolekcja Swatch x Tate Gallery odzwierciedla to, co najważniejsze dla marki Swatch w sposób, w jaki nie zrobiła tego żadna z dotychczasowych współprac. Nasze partnerstwo jest podróżą przez czas, style i wyrażanie siebie. Kultowi artyści oraz wyjątkowe dzieła wybrane do tegorocznej kolekcji są synonimem przesuwania granic, innowacji, pozytywnej prowokacji i radości życia, z których słynie marka Swatch. Swatch to także wieloletni, pełen pasji związek ze sztuką, służący szerzeniu jej wśród większego grona odbiorców, którzy mogą wyrażać siebie dzięki niezrównanej ofercie zegarków inspirowanych sztuką. Tate jest idealnym partnerem, znanym z kolekcji obejmujących różne okresy historyczne i style oraz z wyjątkowego programu Tate Modern Lates, zapraszającego wszystkich do uczestniczenia w życiu muzeum.

Tworząc dzieła sztuki na nadgarstek, Swatch daje noszącym je czas na wyrażanie siebie poprzez wybór zegarka – tak, jak artyści wyrażali siebie poprzez swoje prace – aby mogli nawiązywać relacje z innymi i rozpoczynać własne dyskusje.

Z radością rozpoczynamy partnerstwo ze Swatch, czyli współpracę z organizacją o podobnych aspiracjach, aby stworzyć serię zegarków, dzięki którym bogata i różnorodna kolekcja Tate dotrze do jeszcze szerszego grona odbiorców.

-Hamish Anderson, dyrektor generalny Tate Enterprises

Turner’s Scarlet Sunset

JMW Turner uznawany jest często za „ojca sztuki współczesnej” i należy do najwybitniejszych malarzy Wielkiej Brytanii. Wyjątkowy sposób prowadzenia pędzla oraz dobór kolorów zaskakują i cieszą oko do dziś. Przedstawienia świata jego autorstwa różniły się od wszystkiego, co wcześniej namalowano. W TURNER’S SCARLET SUNSET wykorzystano kultowy obraz na całym zegarku, skupiając się na świetle i
kolorze. Kreatywne użycie datownika na tarczy dodaje całości głębi, dzięki słońcu zmieniającemu kolor w 14-dniowym cyklu, który następnie rozpoczyna się na nowo. Czas spędzany z Turnerem, od wschodu do zachodu słońca, minie niepostrzeżenie.

Chagall’s Blue Circus

Styl Marca Chagalla, zwany wczesnym modernizmem, łączył w sobie różne wpływy. Zafascynowany kolorowym chaosem cyrku, artysta opisywał go jako „magiczny spektakl, który pojawia się i znika jak świat”. Dziwaczne postaci cyrkowców były inspiracją dla sztuki Chagalla przez całe życie artysty. CHAGALL’S BLUE CIRCUS przywołuje wspomnienia cyrku dzięki intensywnej, pełnej życia niebieskiej barwie na pasku i tarczy. Księżyc oraz oko balansujące na końcach wskazówek nawiązują do dynamicznych akrobatów. Chwila magicznej atmosfery jak ze snu z CHAGALL’S BLUE CIRCUS przeniesie Cię wprost do namiotu cyrkowego – i jeszcze dalej!

Miro’s Women And Bird In The Moonlight

Joan Miró był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem i ceramikiem, urodzonym w Barcelonie. Jego niepowtarzalny styl kształtował się pod wpływem surrealizmu i innych ruchów artystycznych tamtych czasów. Wykorzystanie kształtów i żywych barw przez Miró ma znaczenie osobiste i symboliczne, a jego prace są często odbiciem dumy i tożsamości Katalończyków. MIRO’S WOMEN AND BIRD IN THE MOONLIGHT podkreśla abstrakcyjny wymiar kolorów, uwypuklając je dzięki wesołemu rozmieszczeniu obrazów na tarczy i pasku. Indeksy namalowane na szkle pozostają oddzielone od dzieła sztuki, dodając całości głębi i wielowymiarowości. Niezależnie od tego, czy znajdziesz chwilę dla siebie w promieniach słońca czy w blasku księżyca, słynny obraz Miró przeniesie Cię do Twojej krainy szczęśliwości.

Leger’s Two Women Holding Flowers

Fernand Léger należał do paryskiej awangardy artystycznej początków XX wieku i był związany z kubizmem. Zainspirowany nowoczesnym życiem, maszynami i technologią, rozwinął niezwykle symplistyczny styl, polegający na oddzieleniu od siebie kolorów i kreski: kolory znajdują się w różnych miejscach płótna, niezależnie od rysunku. LEGER’S TWO WOMEN HOLDING FLOWERS kładzie nacisk na odważne, czyste kolory, kierując na nie uwagę na pasku i tarczy zegarka. Wskazówki w trzech różnych kolorach dodatkowo ożywiają całość. Znajdź chwilę dla siebie, a Twój Leger przeniesie Cię w przeszłość.

Matisse’s Snail

Henri Matisse, francuski artysta wizualny, przyczynił się do zrewolucjonizowania sztuki na początku XX wieku. Szczególnie duży wpływ wywarł na malarstwo. Był twórcą fowizmu, odważnego, wpływowego stylu malarskiego, charakteryzującego się żywymi barwami i swobodnymi pociągnięciami pędzla. Późniejsze dzieła powstałe w ciągu trwającej ponad 50 lat kariery artysty, w tym nowatorskie wycinanki, zyskały szczególną popularność. MATISSE’S SNAIL prezentuje słynny obraz na tarczy, ale także na przezroczystym pasku. Odetnij się na chwilę od codzienności, poświęcając nieco czasu słynnym wycinankom Matisse’a i zobacz, dokąd Cię one zabiorą.

Barns-Graham’s Orange And Red On Pink

Obrazy brytyjskiej artystki Wilhelminy Barns-Graham to eksplozja żywych barw i energicznych, swobodnych pociągnięć pędzla. Artystka pragnęła, aby jej sztuka była „celebracją życia… radości i znaczenia koloru, faktury, energii i witalności, przy świadomym wykorzystaniu przestrzeni i struktury”. Jej abstrakcyjne prace z czasem stawały się coraz śmielsze i prostsze, obrazując miłość artystki do wszelkich aspektów życia. Duże, czarne indeksy nadrukowano na tarczy, co wzmacnia energię emanującą z tego dzieła. BARNSGRAHAM’S ORANGE AND RED ON PINK jest wyrazem naturalnej radości życia Swatch, zachęcającym Cię do poświęcenia chwili i zanurzenia się w feerii kolorów.

Bourgeois’s Spirals i Bourgeois’s Spirals Pay!

Francusko-amerykańska artystka Louise Bourgeois, najbardziej znana ze swoich wielkoformatowych rzeźb i instalacji, była także uzdolnioną malarką i graficzką, często w swoich pracach wykorzystującą motyw spirali. Jej ruch na zewnątrz symbolizował według niej „dawanie, ale też utratę kontroli, zaufania oraz pozytywnej energii…” Siądź wygodnie, odpręż się, myśl o pozytywnej energii i pozwól, aby BOURGEOIS’S SPIRALS przeniósł Cię daleko od tego wszystkiego. Gdziekolwiek zabiorą Cię spirale, jest także wersja z funkcją SwatchPAY!, dostępna w wybranych krajach, pozwalająca dokonać bezpiecznej płatności jednym ruchem nadgarstka.

Kolekcja Swatch x Tate Gallery będzie dostępna w sklepach Swatch na całym świecie oraz na swatch.com od 21 marca, a także w sklepach Tate Gallery oraz na stronie shop.tate.org.uk.